تکنولوژی

ماموریت تلسکوپ جیمز وب (ناسا) چیست ؟ با James Webb بیشتر آشنا شوید

تلسگوپ فضایی جیمز وب ناسا

اوایل امروز ، رصدخانه فضایی جدید ناسا به نام تلسکوپ فضایی جیمز وب پس از برخاستن بر بالای یک موشک آرین ۵ اروپایی از آمریکای جنوبی با موفقیت به فضا پرتاب شد.

این پرتاب آغاز یکی از پیش بینی شده ترین ماموریت های ناسا در دهه های اخیر است، برنامه ای که قول می دهد چگونگی مطالعه عمیق ترین اعماق جهان را متحول کند.

تلسگوپ فضایی جیمز وب ناسا
تلسگوپ فضایی جیمز وب ناسا

راب ناویاس، گوینده ناسا در جریان زنده آژانس در هنگام پرتاب گفت: «از یک جنگل بارانی گرمسیری تا خود لبه زمان، جیمز وب سفری را به تولد کیهان آغاز می کند.»

اگرچه سفر اولیه به فضا ممکن است موفق بوده باشد، اما هنوز یک سفر مخاطره آمیز پیش رو برای تلسکوپ فضایی جیمز وب وجود دارد که با نام JWST نیز شناخته می شود.

ماموریت تلسکوپ فضایی جیمز وب چیست؟

در طول یک ماه آینده، این فضاپیما در حال سفر به محل نهایی خود در ۱ میلیون مایلی زمین خواهد بود. در طول مسیر، فضاپیما به آرامی در حال آشکار شدن و شکل گیری مجدد خود خواهد بود تا به پیکربندی نهایی خود برسد، فرایندی که برای تلسکوپ برای مشاهده کیهان کاملاً لازم است. صدها گام درگیر و مقدار زیادی از لحظات که در آن یک استقرار بد می تواند کل ماموریت را به خطر بینداز وجود دارد.

JWST با آینه ای طلا اندود شده که ۲۱ فوت، یا ۶٫۵ متر عرض دارد، قادر خواهد بود نور مادون قرمز را از کهکشان هایی که از ۱۳٫۶ میلیارد سال نوری از طریق فضا و زمان عبور کرده اند، جمع آوری کند.

بنابراین هنگامی که JWST این خوشه های دور را می بیند، آن را خواهد دید که آنها 13.6 میلیارد سال پیش بودند. اخترشناسان بر این باورند که انفجار بزرگ که گسترش کیهان ما را برانگیخت، ۱۳٫۸ میلیارد سال پیش رخ داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *